Ubuntu: dejme šanci Linuxu

Mám postarší notebook, ale zas ne tak starý, abych na něm nemohl provozovat moderní operační systém. Mé Windows ME mi už z hlediska funkčnosti nestačily a tak jsem hledal nějakou alternativu. Jelikož nejsem nijak movitý, začal jsem uvažovat i o GNU/Linuxu, ale bál jsem se, že tento OS je nepřívětivý, nekompatibilní a člověk se s ním musí hodně trápit, než se s ním naučí. Avšak i přes tyto překážky jsem se rozhodl, že vyzkouším tzv. live distribuci.

Pořád to však byly jen občasné pokusy. Poté jsem konečně našel distribuci, která mi v té době vcelku vyhovovala. Byl to v té době ještě Mandrake Linux (nyní Mandriva Linux) s grafickým prostředím KDE (viz. můj článek). Tento OS jsem využíval paralelně s Windows, avšak chyběla mi přátelská komunita na webu a stále častěji jsem se vracel zpět k Windows, protože Mandrake Linux byl pro můj počítač příliš pomalý. Tento problém nevyřešil ani přechod na novou Mandrivu.

Těsně před mou maturitou jsem narazil na vcelku nové stránky www.ubuntu.cz. Zde jsem velmi rychle zjistil, že Ubuntu je systém právě pro mě. Neváhal jsem a hned si stáhl jeho nejnovější verzi přímo z internetu. Na rozdíl od Mandrivy na 3 CD se distribuce vešla bez problémů na 1 CD. Ještě musím podotknout, že jsem stahoval tzv. Xubuntu, které obsahuje místo grafického prostředí Gnome, které je standardní součástí Ubuntu, prostředí Xfce. Xfce se totiž hodí i na pomalejší počítače. Dále také existuje Kubuntu s prostředím KDE a speciální verze pro školství Edubuntu. Nic Vám však nebrání mít vše v jedné distribuci :-) a postupně si vše dotahat z internetu.

Jelikož mám nainstalováno právě Xubuntu, budu v tomto článku psát právě o něm. Instalace proběhla vcelku rychle a ač neprobíhala v grafickém režimu jako u Mandrivy, byla velmi jednoduchá a rychlá. Pro zkušenějšího uživatele by to tedy neměl být problém. Už po instalaci bylo Xubuntu ochotné pracovat. Já jsem šel dál a hned si nainstaloval svůj oblíbený kancelářský balík OpenOffice, který velmi dobře nahrazuje MS Word z Windows. Avšak už v základní instalaci naleznete například Abiword, který je pro psaní textů přímo stvořený a oproti konkurenci je velmi rychlý. Jelikož ještě občas potřebuji spustit nějaké prográmky z Windows, nainstaloval jsem také tzv. Wine, které umožňuje spuštění velkého množství programů a her z Windows - z těch známějších si uveďme třeba Age of Empires. Na škodu není ani program XMMS, který se velmi podobá Winampu (a také je tak rychlý), a Mplayer, jenž bez problémů spustí různé multimediální soubory. Instalace dalších programů byla velmi pohodlná, ale rozepisovat se zde o všech programech nebudu, to by bylo na nový článek :-). A že je rozhodně z čeho vybírat - pro Ubuntu totiž seženete tisíce programů.

A jak se vlastně v Ubuntu instaluje? To byla má první otázka, kterou jsem si položil. Záhy jsem však zjistil, že je tato procedura mnohem snazší než ve Windows. K instalaci můžete použít vícero nástrojů. Já preferuji Synaptic manažer - naleznete ho v základní instalaci. V programu se otevře seznam programů a vy je můžete jednoduše instalovat, aniž byste řešili cokoli dalšího (závislosti, kompilace apod.). Programy lze též třídit i např. podle zařazení programu (kancelář, multimédia apod.). Pokud vám nabídka nebude stačit, stačí přidat nové zdroje (bližší informace na www.ubuntu.cz). Nevýhodou je však všudypřítomná angličtina v popisu programů. Naštěstí mám zprávy, že v příští verzi Ubuntu by mělo být možné přeložit i tuto část (osobně se snažím podílet se na lokalizaci). I přes tento malý neduh je ten tento OS přístupný i pro neangličtináře, neboť tým lokalizátorů udělal notný kus práce a já jim za to moc děkuji.

Další věcí, kterou jsem řešil, byla podpora různých externích zařízení. Díkybohu jsem se nezklamal a skoro vše fungovalo tak, jak má. USB disk fungoval ihned - stačí vložit a na ploše se zobrazí ikonka zařízení (podobné jako u WinXP) a můžete směle procházet svá data. PCMCIA kartu na připojení k místní síti jsem zprovoznil instalací jednoho balíčku a podobně jsem postupoval i u tiskárny (zde mi velmi pomohli v diskuzním fóru na forum.ubuntu.cz). S foťákem byla stejná situace jako s USB diskem, takže žádný problém. Jen mě trochu zklamala podpora mého mobilního telefonu Siemensu M55. Po delším hledání jsem našel strohý program pro psaní a čtení SMS a kontaktů na SIM kartě  (+ ještě pár funkcí) s názvem kmobiletools. Nyní používám takovou menší improvizaci - sehnal jsem program SiMoCo pro Windows a spouštím ho přes rozhraní Wine. Telefon si tak rozumí i s tímto OS a dá se zde nastavit skutečně leccos. Pokud byste však instalovali tento program, nahrajte si do adresáře písem hlavní fonty z Windows, co najdete, abyste neměli problémy s diakritikou - rád vám pomohu. Bohužel jsem se i přesto nedostal do paměti telefonu (jediná věc, co u SiMoCo nefunguje ve Wine, ale na Windows ano). U telefonů s bluetoothem a infračerveným portem byste problémy mít však neměli.

Dalším velkým kladem Ubuntu (a vůbec celého GNU/Linuxu) je to, že jsem se při jeho používání nesetkal s žádným virem (raději zaklepu), ačkoliv nepoužívám žádný antivir ani firewall, což významně šetří mojí RAM paměť a zvyšuje se tak výkon mého počítače. Viry existují i pro GNU/Linux, ale setkat se s nimi dá "velkou práci" :-). Rovněž absence častého zatuhnutí či nenadálého restartu PC velmi potěší. Jen 2x se mi stalo, že mi notebook částečně zatuhl a to jen kvůli poškozenému CD.

Pro Ubuntu nejsou problémem jakákoliv multimédia a třeba plnohodnotné prohlížení webových stránek je samozřejmostí. Rozhodně není v tomto článku možné popsat všechny možnosti tohoto úžasného systému. Osobně si myslím, že tento OS může směle konkurovat Windows XP a dokonce je i v lecčems předčit. Navíc má velkou přednost - je úplně zdarma, tedy jen za cenu stažení z internetu či cenu CD. A pokud budete chtít, můžete si CD nechat zaslat až domů. Nedávno též skončila podpora pro operační systémy Windows 98, tudíž přechod na Ubuntu vřele doporučuji. Nemusíte tak kupovat nový počítač s novým systémem a zbavíte se nestability a virů - to je snad dostatečná výhoda, že? Více informací naleznete na www.ubuntu.cz, kde je i přátelské fórum pro řešení různých problémů...


Reakce na příspěvek

Valid HTML 4.01!


 
Články a příspěvky
 Verze 4.30

Přihlášení

Verze pro tisk

RSS