Zlaté časy médií v Národním muzeu

Nedávno jsem byl po dlouhé době v Národním muzeu v Praze, kde mě kromě jiných zajímavostí zaujala výstava s názvem Zlaté časy médií. Hned při vstupu mě uvítala velká tabule, kde byly zobrazeny aktuální zprávy z agentury ČTK a po pravé části pak byl kadeřnický salon. Avšak proč byl právě na této výstavě? Podle mého názoru zde mělo největší úlohu hrající rádio - autoři tak zřejmě chtěli nastínit atmosféru, s jakou přijímáme média třeba v práci.

Na této výstavě mě zřejmě nejvíce zaujala ukázka z natáčení pořadů typu předpověď počasí, člověk si zde mohl na vlastní kůži vyzkoušet roli moderátora. Neváhal jsem a hned této jedinečné příležitosti využil. Nejprve jsem musel vstoupit do menší místnosti s modrými stěnami a poté jsem se už viděl na obrazovce, kde místo modré barvy byly zprávy o počasí či jiné obrázky s informacemi. Mohl jsem si tedy vyzkoušet, jak těžké to mají hlasatelky počasí, když vše musí vlastně ukazovat obráceně. To však nebylo vše, v dalším oddělení byla pro změnu naznačena atmosféra v redakci novin. Člověk si zde mohl sednout do křesla před počítač a okolo sebe viděl na okrouhlých stěnách fotky z různých redakcí. Nejzajímavější zde byla možnost nechat se vyfotit malou kamerkou u počítače. Nejprve jsem se musel dívat na počítač, abych věděl, jak bude fotka zhruba vypadat, pak se zadívat na kameru a stisknout tlačítko myši. Během chvíle se mi pak vytiskla úvodní stránka Hospodářských novin ze 24. listopadu a na hlavní straně byl na jedné fotce můj obličej, který byl vyměněn za původní obličej z původní fotky, takže jsem tam neměl žádné vlasy, neboť původní postava měla pleš :-). Tvůrci výstavy však nemohli vynechat ani nepostradatelný večerníček, který mimochodem letos slaví své čtyřicáté narozeniny. Proto zde bylo oddělení, kde děti, ale i dospělí, mohli celou dobu sledovat různé večerníčky. Nedaleko byla zase ukázka pracoviště moderátora rádia. Nechyběla zde ani možnost nahlédnout do inscenace pořadu Prásk.

V další části výstavy mohl člověk nahlédnout do pestré historie českého tisku, rádia a nebo televize. Moc pěkně zde byla popsána historie už od Gutenbergova vynálezu knihtisku až po současný stav médií. U jednotlivých vitrín seřazených podle časového uspořádání byly často reproduktory, takže jste si mohli poslechnout různé ukázky z vysílání. Poslední část, kterou jsem navštívil, byla ukázka internetu. Zájemci zde mohli surfovat po internetu a nebo si vyzkoušet výborný program Google Earth, díky němuž si můžete skrz internet prohlížet celou Zemi pomocí družicových snímků.

Touto výstavou navázalo Národní muzeum na novou tradici výstav - nejprve zde byla velmi povedená výstava Voda a život, na které jsem také byl, a potom výstava o fotbalu. Zamyslete se nad sebou - kdy jste naposledy byli v nějakém muzeu? Nestálo by za to, kouknout se do nějakého a přitom alespoň na chvíli zapomenout na všední starosti? V muzeu vždy najdete klid a mír a můžete si připomenout dávnou či blízkou minulost…


Reakce na příspěvek

Valid HTML 4.01!


 
Články a příspěvky
 Verze 4.30

Přihlášení

Verze pro tisk

RSS