Jak jsem již na svém webu avizoval, připravil jsem pro vás článek o skvělém internetovém prohlížeči Mozilla Firefox, který právě spěje k verzi 1.5. Jak jistě mnoho z vás ví, tento program vznikl z balíku internetových aplikací s názvem Mozilla (tento produkt je nyní vyvíjen pod novým jménem SeaMonkey).
Firefox je již nyní velkou konkurencí k Internet Exploreru (dále IE) a v mnohém jej předčí. A proč používat zrovna Firefox, když už mám na svém počítači předinstalován prohlížeč od firmy Microsoft? Firefox je především neustále vyvíjen - pokud se v něm vyskytnou bezpečnostní chyby, jsou okamžitě opravovány komunitou vývojářů po celém světě. Při této příležitosti se také musím zmínit o české komunitě okolo tohoto prohlížeče. Její stránky najdete zde: www.czilla.cz. Zkušení dobrovolníci zde pracují na lokalizacích, propagují projekt Mozilla.org (Firefox, Thunderbird, Nvu a další) a v rozsáhlém fóru najdete mnoho užitečných rad nebo se můžete svěřit se svým problémem.
Firefox se též vyznačuje užitečnou funkcí prohlížení v panelech - místo otevírání nových oken prohlížeče pro každou stránku můžete otevřít více stránek v jednom okně a přepínat mezi nimi pomocí lišty panelů. Další výhodou je, že díky této funkci si můžete jako domovskou stránku zvolit i více stránek. Jistě také uvítáte možnost zákazu vyskakovacích oken, které otravují s protivnou reklamu a často uživatele jen pobouří. O správě cookies ani nemluvím - to je prostě standard. Firefox též obsahuje celkem dobrého správce stahování. Musím říci, že ho však tolik nepoužívám, protože je pro mne moc jednoduchý a zřejmě nepodporuje segmentové stahování. Avšak pro uživatele s pomalým internetovým připojením je to perfektní nástroj, který poskytuje přehledné informace o právě stahovaných souborech a umožňuje stahování přerušit či ukončit. Zajímavá je také možnost vypnutí obrázků z určených webových serverů či vypnutí jejich zobrazování úplně. Hračičky jistě potěší možnost oskinovat si prohlížeč podle svého gusta.
Nespokojené uživatele IE jistě potěší podobné ovládání a speciální nápověda právě pro ně. V ní se dozví, jak se Firefox liší a na co se mohou těšit (co třeba IE neumí atd.). Při instalaci Firefoxu také můžou importovat jejich existující nastavení IE včetně oblíbených stránek, uložených hesel a dalších údajů. Oba zmíněné prohlížeče také používají mnoho stejných klávesových zkratek. Též mě zaujala zajímavá funkce pro práci s odkazy - pokud mám někde obrázek (tlačítko) s odkazem na jinou stránku a chci zjistit adresu odkazu a nebo přímo adresu obrázku, jednoduše vyvolám pomocí myši kontextové menu, kde vyberu jednu z těchto možností - Kopírovat adresu odkazu a Kopírovat adresu obrázku - a odkaz se mi uloží rovnou do schránky. Nemusím tak složitě vyvolávat okno s vlastnostmi a pak kopírovat odkaz.
Lokalizátoři na www.czilla.cz zpracovali perfektní a podrobnou českou nápovědu, kterou s velkou pravděpodobností pochopí i naprostý začátečník. K Firefoxu najdete na internetu mnoho užitečných doplňků (obdobně jako třeba u IE). Ale to není vše - na stránkách www.czilla.cz jich najdete mnoho profesionálně přeložených, takže nemusíte složitě louskat angličtinu. Vývojáři webových stránek tak třeba využijí skvělý doplněk Web Developer, pomocí něhož mohou například jednoduše validovat své stránky, vypínat javu, javascript, cookies, kaskádové styly, zobrazování obrázků a mnoho dalšího.
V nové verzi mě kromě větší stability a bezpečnosti potěšila možnost automatických aktualizací a různých vylepšení programu včetně přehlednější nabídky nastavení celého prohlížeče. Firefox určitě stojí alespoň za vyzkoušení. Ale varuji vás, už od něj nebudete chtít odejít :-). Též upozorňuji, že jsem zdaleka nevyjmenoval všechny přednosti tohoto prohlížeče. Možná příště…