A je to tady, v Praze se po několika letech dramaticky zvýšilo jízdné. Nejsem jeho zastáncem, ale ani ho nemohu zamítnout úplně. Pokud uvažujeme jako ekonomové, dojdeme k důvodu, proč se jízdné tak zdražilo - je to díky celkově se zvyšujícím nákladům na provozování veřejné dopravy. I autobusy jezdí na benzín, řidiči chtějí vyšší platy apod. Na druhou stranu je mi ale líto, že ke zdražení došlo až nyní a o tolik. Zdravý rozum přece napovídá, že ke zdražení mohlo docházet postupně, což by bylo ekonomicky mnohem přijatelnější. Alespoň ceny dlouhodobých jízdenek nestouply tak dramaticky, ale jak jsem zjistil, mnoho lidí jezdilo na klasické jízdenky a nyní se rozhodují, zda nebudou jezdit raději osobními vozidly.
To je právě problém. Osobní doprava, a to nejen v Praze, nám už začíná přerůstat přes hlavu. Je sice pohodlné usednout do auta a jet klidně i sám do práce. Nebylo by ale lepší využít mnohem ekologičtější dopravy, například vlaky a nebo i autobusy či tramvaje? Já myslím, že ano! Je možné, že jediný autobus vyprodukuje více zplodin než auto, ale vezměme v potaz, kolik uveze pasažérů. Výsledkem je tedy mnohem nižší zátěž pro naši přírodu.
Nedávno jsem byl v Německu a viděl, jak lidé pochopili, že přírodu máme jen jednu, a aspoň někteří využívají ekologické zdroje energie. Na jednom statku jsem našel kolektory na elektřinu (které dokonce i té rodině vydělávaly), pak zařízení na sluneční ohřev vody a konečně ekologickou (leč drahou) čističku odpadních vod. Nemohli bychom být i my takoví? V naší zemi vládnou staré zažité předsudky, které jen velmi těžko vymažeme z paměti, avšak měli bychom se o to alespoň snažit.
Avšak jak souvisí tyto zdroje s dopravou? Je to totiž jedna z možností, jak bude doprava vypadat v budoucích letech. Ještě pár desetiletí (bohužel) budou zřejmě převažovat klasická osobní auta a kamiony spalující fosilní paliva. Jenže fosilní paliva (díkybohu a je to dobře pro zachování přírody) brzy dojdou a lidstvo bude nuceno uchýlit se k alternativním zdrojům. Nic si nenamlouvejme. Už nyní existují (např. ve Švýcarsku) tzv. elektrostanice pro speciální osobní vozidla, které z velké části využívají elektrickou energii. Tato energie by v budoucnu mohla být získávána z obrovských slunečních elektráren rozesetých po celém světě. Avšak nebyly by to klasické solární panely zabírající mnoho místa na zemi (což by jí zcela jistě neprospělo), ale jednoduše by se nainstalovali na střechy všech domů, což by zajistilo dostatečnou plochu pro výrobu elektřiny. Ani aspekt, že tyto panely jsou velmi drahé, by neobstál, protože v této fázi budou panely vyráběny sériově, což zajistí dostupnost i obyčejným lidem. Vezměme si například osobní auta nebo počítače - ze začátku si je nemohl dovolit skoro nikdo a dnes... Jsou jich milióny.
Ještě bych se ale rád vrátil k dopravě. Mimo osobní dopravy u nás (ale ostatně i skoro na celém světě) převládá kamionová doprava. Zdá se mi škoda, že kamiony, které naší zemí jen projíždí, se klidně prohánějí po našich pracně vystavěných dálnicích a dělají do nich nechutné koleje. Ano, po kolejích by měly jezdit, avšak po těch skutečných, železných. Myslím, že o tomto problému jsem již psal, ale opakování je matka moudrosti.