Taháky, e-knihy a další vychytávky ve formátu htmlUrčitě z vás každý alespoň jednou prošel pokušením udělat si vlastní taháček, avšak že na mobilu, to už asi nejspíš ne. Nebo jste například závistivě koukali na lidi prohlížející si e-knihy na MDA atd… Proto jsem pro vás připravil tento návod na vytvoření vlastního taháku, e-knihy a dalších vychytávek na váš mobil (m55 a lepší) ve formátu html: Jak vytvořit soubor html
a) pomocí textového editoru – doporučuji, pokud dobře ovládáte základní tagy HTML, hůře použitelné na diakritiku!
1. Otevřeme textový editor 2. Nyní následuje vlastní text našeho html souboru (viz. obrázek) 3. Průběžně ukládáme – při zadávání jména souboru musíte jako příponu napsat html (a ne htm!) 4. Lze používat odkazy, ale používejte je nanejvýše do základního adresáře, kde máme náš soubor a nebo do podadresáře (zde by ale mohly nastat problémy) 5. Nyní je soubor v podstatě hotov a připraven pro zkopírování do mobilu (viz. dále)
Zde je ukázka základního těla souboru (co by měl soubor nejméně obsahovat):
b) pomocí specializovaných programů (např. FrontPage) – lepší pro laiky a pro konečnou úpravu grafické podoby souboru
Postup pro FrontPage
1. Spustíme program FrontPage 2. Uložíme soubor jako jméno.html (nutná tato přípona!) 3. Nyní zvolte Soubor – Vlastnosti… a zde nejprve zvolte kódování UNICODE UTF-8 (viz. obrázek) a můžete zde zvolit i další věci jako nadpis, pozadí stránky a dokonce i zvuk na pozadí – to mobil zvládne taky (ale pozor na velikost (doporučuji wav 8 kB/s ve velikosti nejvýše 100 kB)!
4. Nyní můžete napsat vlastní text souboru (taháky, e-kniha, povídka, atd…) 5. Lze vložit i obrázky – doporučuji barevné gif či bmp soubory, ale do velikosti 95 x 40 pixelů (vetší se zmenšují a ztrácí se kvalita originálu a někdy se obrázek ani nezobrazí kvůli velikosti), jpg soubory lze použít také, ale prohlížeč M55 je předělá na 255 barev (podle vzhledu), což není podle mého názoru dobře. 6. Pozor na nastavení odstavců – mobil je nedokáže interpretovat správně a tak doporučuji nastavit rozmezí mezi odstavci na 0 – tím budou vypadat html soubory věrohodněji (jako na mobilu) – jen s rozdílem velikosti obrazovky (mobil samozřejmě zalamuje text, takže nutně nemusíte používat klávesu Enter, ale je to lepší, když chcete, aby něco bylo správně pod sebou atd.)
Zde je správné nastavení (sem se dostanete: Formát – Odstavec…): 7. Lze používat tabulky – zde doporučuji nanejvýš 3 sloupce, aby se tabulka přehledně vešla na display mobilního telefonu 8. Lze používat odkazy, ale používejte je nanejvýše do základního adresáře, kde máme náš soubor a nebo do podadresáře (zde by ale mohly nastat problémy) 9. Formátovaní textu – lze použít podtrhnutí, hlavní velikosti písma (Velikosti: malé - 1 až 2, větší - 3 až 4, největší - 5 až 6), tučné písmo a další věci jako posouvání textu díky dhtml technologii (pozor – mobil nepodporuje všechny efekty) 10.Pokud budete mít nějaké otázky např. jaké tagy můžete použít atd., napište mi na email: liborse@centrum.cz a já se vám budu snažit poradit J Přeji hodně úspěchů a přikládám zatím jeden příklad html stránek upravených speciálně pro barevnou M55 (funguje i na jiných telefonech) – tahak.zip. Soubor rozbalte, a nahrajte do nového adresáře pokud možno v Ostatních souborech v mobilu a potom již otevřete tento soubor v mobilu…
Pozn.: Na starší modely s podporou wapu lze použít formát wml, ale o tom zas někdy jindy (tento formát však nepodporuje tolik vymožeností jako standardní html)… © 2024 Libor Šedivý |