Vítám vás na stránce mého osobního blogu. Pokud nevíte, co to blog je, pak vězte, že je to něco jako internetový deník. Pokud naleznete v článcích nějaké chyby (pravopisné i faktické), pošlete mi upozornění na můj email liborse@mechenice.net.
Pozn.: Články do 24. ledna 2006 byly z blogu přeneseny do sekce Články a příspěvky.

2008-09-02: Nový začátek a co je nového

Už je to tak, vyrobil jsem si svůj vlastní blog systém, abych do tohoto blogu mohl přidávat jednoduše a rychle příspěvky. Zrovna teď ležím v posteli s mobilem v ruce a píši tento text  . Ti, kdo mě už znají, jistě vědí, že jsem docela hračička a rád zkouším různé technologie na počítači atd. Prostě mě to baví a už jiný asi nebudu. No a protože s novým blog systémem jsem si dal dost práce, pokusím se sem pravidelně přispívat...

Od mého posledního příspěvku uplynula už velmi dlouhá doba a tudíž se toho mnoho změnilo. Je skoro nemožné to všechno sepsat a ani to dělat nebudu. Takže to zkrátíme - po odchodu z ČVUT stále studuji na ČZU v Praze a jsem zde docela spokojen. Krom toho jsem zde našel i několik přátel a to se cení. Řidičský průkaz už také vlastním a nebylo to zas tak hrozné, jak jsem si myslel, naopak při výuce byla často legrace.

Teď mě čeká ještě měsíc volna a tak bych se chtěl soustředit na resty, které si neustále hromadím  , mezitím si také ušetřím čas na novou verzi linuxové distribuce Ubuntu, kterou nyní používám jako svůj hlavní operační systém a prakticky mi v něm nic nechybí. Tak a to by bylo pro dnesek vše (ať mám příště o čem ještě psát  ).

2007-05-13: Poprvé v autoškole, Google Earth česky a nové Ubuntu

Ano, je to tak - začal jsem si dělat řidičák. Osobně sice nepodporuji tento (zatím) neekologický druh dopravy, ale uznávám, že vlastnění řidičského průkazu může mít i jisté výhody, např. když se někomu něco stane. Do budoucna se jistě setkáme s automobily na elektřinu nebo alespoň na plyn. Setkal jsem se s argumentem, že ani elektřina není zrovna nejekologičtější, ale jde především o to, jak jí vyrábíme. Moc se mi proto líbí, že se konečně začínají používat sluneční kolektory už i na střechách rodinných domků. Jen je trochu škoda, že ač jsme skoro velmocí ve vývozu slunečních kolektorů, u nás se zatím moc nepoužívají. Osobně mám v plánu tuto technologii v budoucnu využívat. Zkuste zapátrat po internetu a zjistíte že i vy si tuto technologii budete moci pořídit za slušnou cenu (kolikpak dáte za nové auto?  ).

Avšak místo řečnění o získávání energie jsem vám chtěl napsat o svých prvních zážitcích v autoškole. Předtím však chci ještě upozornit, že jsem v autě v životě ještě nejel (a tak by to mělo být u každého, kdo jde poprvé do autoškoly). A jaké tedy byly mé první jízdy? Nejprve mě instruktor dovezl až na jakési cvičiště (dáli se tomu tak říci) a začali jsme. Nejprve přišlo rozjíždění a zastavování. Musím říci, že chovatelé koní by z mých skoků byly nadšení  , ale po pár pokusech jsem konečně poskakovat přestal a k mému úžasu ujel i pár metrů. To jsem však ještě netušil, že je to jen směšný začátek. Postupně jsme dojeli na konec silnice, ale ouha, dál pokračovala jakási pololesní cesta a my jsme jeli právě tam. Nervózně jsem tedy do té cesty mezi houštinami vjel a s úlevou zjistil, že to zatáčení není zas tak strašné. Cesta nyní mírně stoupala a tak jsme přešli k další části výuky - rozjíždění na do kopce. Přiznám se, že párkrát jsem si opět vyslechl nevrlou poznámku pana instruktora, ale pak už to docela šlo. Po několika pokusech jsme konečně dojeli na normální silnici. Avšak má radost celkem rychle opadla, když jsme se blížili k silnici, kde byl už normální provoz. To nemůže myslet vážně, pomyslel jsem si, ale už bylo pozdě. Jelikož nic nejelo, řekl mi ať jedu (no, stopka tam přeci jen nebyla) a já poprvé v životě vyrazil do ostrého provozu. Musím říci, že se všem instruktorům autoškol dost divím, že na to mají nervy - já, být jím, bych z toho auta radši vyskočil  . Přeze všechno jsme dojeli k odbočce na silnici, kde jsem poprvé usedl za volant, takže jsem se trochu uklidnil. Poté jsme tu šílenou cestu absolvovali znovu, ale na konci jsme odbočili k benzínové pumpě, kde si pan instruktor došel (radši) pro pití a já si aspoň odpočinul.

Do té doby jsem měl z instruktora docela strach, nebudu říkat, že ne, ale potom, co jsem se konečně uklidnil, ze mě strach konečně trochu opadl a já už neřídil tak "škytavě", takže jsme si naše "kolečko" objeli ještě dvakrát. Nevím jestli to byla důvěra ve mě, nebo nutnost dojet pro dalšího žáka, ale vyrazili jsme zpět do ostrého provozu mezi auty (a moc velkými autobusy a náklaďáky), postupně projeli Zbraslaví, poté přes most přes Vltavu a pak postupně až do Modřan (na tu kolonu za námi už asi nezapomenu), kde už na nás čekal další žák. No, nebylo to zas tak hrozné a možná že už se na další jízdy tak trochu těším. Snad to všechno do té doby nezapomenu.

Jelikož nyní pracuji a mám jiné další starosti, k počítači se jinak než pracovně skoro nedostanu, ale jedna skutečnost mi rozhodně neunikla - Google Earth je konečně lokalizován do češtiny a dokonce i jeho internetové stránky. Vyzkoušel jsem jeho nejnovější verzi a byl velmi spokojen. Stačí třeba zadat "Měchenice" a hned mi najde mou vesnici, což bylo dříve mírně nemožné. Tento program je opravdu výtečný a dost uvažuji, že ho časem použiji i na prohlídku Měchenic, ale to je zatím ve hvězdách. Zdá se, že vývojáři zase zapracovali a zkvalitnili prostředí programu. Díky češtině jsem se v programu lépe zorientoval a zjistil třeba jak na průlety nad různými oblastmi, je to opravdu efektní.

Jak jsem psal už minule, chystal jsem se nainstalovat si nové Ubuntu Feisty Fawn 7.04. To jsem také udělal. Jelikož jsem se rozhodl systém komplet přeinstalovat, dostal jsem se k mnou dlouho odkládané záloze. Je radost zálohovat na DVD  . Windows XP jsem na svém počítači nechal i nadále, ale říkám si, jak dlouho tam vydrží. Krom autoškoly ho nyní k ničemu nepoužívám. Dám mu ještě pár týdnů. Potom mi aspoň přibude více místa pro Ubuntu, protože Windows Vistu jsem po zkušenostech u kamaráda rychle odepsal. Pro dnešek je to ode mne vše. Mějte se parádně...

2007-03-12: Studium, konec zimy, můj nový projekt a Ubuntu

Jak se dalo předpokládat, nedávno jsem ukončil studium na ČVUT. Přišlo mi to jako nejlepší řešení, protože posledních 6 let jsem strávil na školách ekonomického směru a nedokázal jsem tento diametrální rozdíl překonat. Nakonec to dopadlo tak, že se opět připravuji na zkoušky na VŠE a taky CZU (zemědělka). Pokud přijímačky nevyjdou, je tu stále mnoho možností a svět tím nekončí. Také jsem si konečně sehnal nějaké uplatnění - na půl roku budu zaměstnán (pokud nebudou komplikace) na úřadě práce. Nebude to sice nějaké revoluční zaměstnání, ale co by člověk na půl roku mezi školami nechtěl, že...

Venku to již vypadá, že krátká zima už končí a tak jsem už pozoroval první rašící pupence, berušky a jednoho bažanta. Naše fenka Jessinka si zase hrála s divokým kancem. Ne, nebojte - dopadlo to dobře. Člověk totiž někdy musí vypnout a trochu se vrátit do přírody a relaxovat. Jinak bychom se z toho stresu nakonec mírně řečeno pomátli. Moc se už těším na začátek jara, konečně s kamarádem budeme moci začít fotit fotky do našeho nového projektu. A o co se vlastně jedná? Trochu mi kdysi vadilo, že naše vesnice nemá použitelný web (ten oficiální je opravdu jen oficiální a obsahuje mnoho nedodělků), a tak jsem spustil projekt mechenice.unas.cz. Ty stránky byly na freehostingu (asi jako tyto), ale začaly být velmi pomalé, neboť jely na redakčním systému. Nakonec jsem koupil doménu Měchenice.net a nyní tam rozjíždím novou verzi těchto neoficiálních stránek naší obce Měchenice. Je tam o mnoho více místa a stránky jsou mnohem svižnější. Zkuste je navštívit, budu rád. V souvislosti s tím také uvažuji o převedení těchto stránek na adresu liborse.mechenice.net, co vy na to?

S nadcházejícím jarem se krom jiného těším také na novou verzi mého oblíbeného operačního systému Ubuntu 7.04. Jeho vývojovou verzi mám již na počítači a jsem moc spokojen. Systém je jednodušší a více použitelný, především s mou wifi sítí. Detaily si jistě najdete na webu. Takže ještě zhruba měsíc a máme tu finální verzi.

Doufám, že si také užíváte nadcházejícího jara a opouštějí vás různé depky a splíny. Vždyť zanedlouho bude jaro a potom krásné léto. Já pevně věřím, že i počasí bude dobré, nechme se překvapit.

2007-01-27: ČVUT, můj nový notebook a opět to počasí

Na ČVUT se stále držím, ale nevím, jak dlouho to vydržím. Rozdíl mezi látkou obchodní akademie a technickými školami či gymnázii je opravdu markantní. Inu uvidíme. Už mám 13 kreditů z nutných patnácti, takže asi tak hloupý nejsem  . I kdybych teď skončil, tak jsem se alespoň naučil zádklady Javy, jezdit i na lehčích kánoích (kurz byl fakt libový), naučil jsem se toho hodně v technické dokumentaci a přiučil se něco o elektrotechnice, což také není k zahození. Krom toho jsem získal i pár přátel.

Krátce po nástupu na VŠ jsem si pořídil nový stroj - notebook Fujitsu-Siemens Amilo Pro V2055, je to parádní věcička za parádní cenu. Cenu jsem dokázal snížit i tím, že jsem nechtěl dodat předinstalované Windows. Nakonec jsem si je stejně zdarma stáhl (jako student) z ČVUT. Ale nejprve jsem instaloval mé oblíbené Ubuntu. Už se těším na novou verzi.

Také nemohu opomenout mé oblíbené téma (tedy jak kdy) - počasí. Jistě u vás jako u mne napadl sníh. Letošní rok je na něj mimořádně štědrý. A já jsem rád, ačkoliv v obleku musím zrovna chodit na zkoušky. Brácha si už dokonce postavil i opravdové iglu, no a já s radostí odhazoval sníh (ke konci mě to taky přestalo bavit). Málem jsem zapomněl - na orkán Kirill. Tady u nás spadly dva stromy. Jeden nejprve rozbořil naší mini chaloupku (mimochodem ze dřeva kdysi spadlých stromů), trochu i plot a málem zničil obydlí našich korel, které to však přežily to bez úhony. Pak druhý spadl těsně vedle našeho domu a kánoe, zničil kus plotu a jablůňku, kterou máma dost oplakala. Měli jsme opravdu štěstí, že oba stromy nespadly na bazén, protože voda z něj by zase vytopila nedalekou dílnu. Fakt štěstí v neštěstí. Druhý strom ještě pěkně strhl vedení, takže jsme pak několik dní byli bez elektřiny. Ještě, že jsme nedávno opravili pumpu a máme také krb. Musím říci, že život bez elektřiny byl jiný, zajímavý, ale také dost nepohodlný. Co si budeme nalhávat, elektřina je prostě elektřina. Pak k nám přijeli borci odněkud zdaleka a až do úmoru a do noci dělali dočasné vedení (ještě se uvidí, jak dočasné bude). Pár dní na to, poté co jsme uklidili částečně zahradu, napadl sníh. To počasí se stejně poslední dobou chová dost podezřele... Že by klimatické změny?

2006-11-05: Nové přírustky do počítačového světa a moje škola

Je to jen pár dní, co vyšlo nové Ubuntu 6.10. Tož nelenil jsem a ihned upgradoval tento systém na svém notebooku. Jelikož mám pomalejší stroj, tak to trvalo přes 16 hodin (8 h stahování a zbytek upgrade). Musím ale podotknout, že tam mám mnoho programů navíc, které se také upgradovaly, takže na rychlejším stroji s rychlejším připojením by upgrade mohl proběhnout tak za 2 - 4 hodinky. V distribuci přibylo pár nových prográmků a také jsou tam nejnovější verze těch stávajících. Nějvětší radost mi zatím udělal asi Firefox 2.0.

Protože teď studuji na ČVUT, mám toho strašně moc. Tím víc, že jsem tam šel z obchodní akademie. To by bylo na delší povídání. Nic si nenalhávám, ale proč bych to nemohl zkusit. Držte palce. Zrovna v pátek jsem musel pájet nějaký obvod a dokonce jsem se dokopal ho i spočítat....

Valid HTML 4.01!


 
Můj blog
 Verze 4.30


Další stránky: 1 2 3 4 5 6

Přihlášení
RSS